شماره تماس مستقیم: 1650 [021] 88709971 - 88709970
امروز : جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت : ۱۵:۵۷:۳۶
(ساعات کاری : شبنه تا پنجشنبه (صبح و عصر
تهران، خیابان ولیعصر، ابتدای پارک ساعی، پلاک2171، طبقه فوقانی شهرکتاب

بهترین آزمایشگاه ژنتیک در ولیعصر

بهترین آزمایشگاه ژنتیک در ولیعصر

آزمایشگاه ها دارای بخش های مختلفی هستند، از جمله : بخش مولکولی، طبی، سیتوژنیک، مشاوره ژنتیک و.. ، در این مطلب درباره آزمایشگاه ژنتیک و بهترین آزمایشگاه ژنتیک ولیعصر و همینطور مهم ترین آزمایشات در بخش های مختلف یک ازمایشگاه ژنتیک، طبی و یا پاتوبیولوژی،  توضیح خواهیم داد.

آزمایشگاه ژنتیک چیست؟

بخشی از آزمایشگاه، که آزمایشات گوناگون را روی نمونه خون، بافت، پرزهای جفتی جنین و..  برای بررسی ابتلا و احتمال ابتلا و..، فرد به بیماری های ژنتیکی،انجام می دهد، آزمایشگاه ژنتیک می گویند.

قبل از آنکه درباره بخش های مختلف یک آزمایشگاه خوب و تشخیص بیماری های مختلف بپردازیم، ابتدا باید توضیح مختصری درباره بخش های دیگر آزمایشگاه دهیم.بخش پذیرش و نمونه گیری از جمله بخش هایی است، هر فردی که به آزمایشگاه می رود، باید ابتدا به این بخش ها مراجعه کند.

بخش پذیرش و نمونه گیری آزمایشگاه:

در این بخش نوبت دهی، جوابدهی، راهنمایی مراجعان، و از همه مهم تر نمونه گیری توسط افراد متخصص انجام می شود.

مشاوره ژنتیک چیست؟

از مهم ترین بخش های بهترین آزمایشگاه ژنتیک ، بخش مشاوره ژنتیک است. برای آن که فردی آزمایش ژنتیک را انجام دهد،قبلا باید مشاوره ژنتیک انجام دهد تا لزوم آزمایش ژنتیک، توسط افراد متخصص در این موضوع انجام می شود.

بخش های گوناگون آزمایشگاه:

در بخش های آزمایشگاه، تست های ویژه ای جهت تشخیص برخی از بیماری ها، ناهنجاری ها و یا احتمال ابتلا به اختلالات، آزمایشاتی انجام خواهد شد از جمله :

بخش مولکولی آزمایشگاه ژنتیک تهران لب:

در این بخش بیماری ها و تشخیصات مولکولی و یا بررسی و تشخیص های قبل از تولد، بیماری های ژنتیک ،عوامل عفونی و…بررسی خواهد شد.

 • سرطان ها:

سرطان نامی است که به مجموعه ای از بیماری های مرتبط به آن داده می شود. در بیماری سرطان ، سلول ها بدون توقف در بافت های اطراف تقسیم می شوند.سرطان درهرجایی از بدن انسان می تواند آغاز شود که از میلیون ها سلول تشکیل شده است.

 • بیماری های استخوانی:

هر نوع بیماری و یا صدمه ای که بر استخوان اثر بگذارد، جز گروه بیماری های استخوانی است. بیماری و آسیب های استخوانی علل عمده ناهنجاری های سیستم اسکلتی انسان است.با توجه به آن که اگر آسیب جسمی وارد شود ممکن است شکستگی اتفاق افتد، اما شکستگی یکی از دلایل بیماری های استخوانی است.

این بیماری ها اغلب روی تراکم استخوان تاثیر می گذارند. از جمله ناهنجاری هایی است که باعث تغیر شکل استخوان نیز می شود. از انواع بیماری های متابولیک استخوان : پوکی استخوان ،بیماری استخوان مرمری یا استئوپتروز و.. است.

 • تشخیص های قبل از تولد:

آزمایشاتی برای تشخیص اختلالت، بیماری های ژنتیکی و بسیاری از ناهنجاری ها قبل از تولد روی جنین انجام خواهد شد و نتایج آن بسیار ارزشمند است و می تواند از بیماری هایی از جمله سندروم داون و .. جلوگیری کند.

در عصر حاضر با توجه به پیشرفت علم پزشکی و آزمایشات، بر اهمیت تست های قبل از تولد، افزاوده شده است.

 • بیماری های ناشی از تکرار های نوکلئوتیدی :

بیماری هانتینگتون : یک بیماری اختلال عصبی است که در بزرگسالان شیوع بیشتری داشته و در سنین ۳۰ – ۴۰ سال رخ می دهد.

سندرم ایکس شكننده (Fragile X) : یک ناهنجاری ژنتیکی است كه تقریباً در تمام موارد با عقب‌ماندگی ذهنی متوسط در مردان و عقب‌ماندگی ذهنی خفیف در زنان مبتلا دیده می‌شود. Syndrome ايكس شكننده شناخته‌شده‌ترین عامل ارثي ناتواني‌هاي رشدي است. بنابراین برای تشخیص آن می توان آزمایشات مربوطه را در دقیق ترین آزمایشگاه ژنتیک انجام داد.

مطالب مرتبط:

پاتولوژی

میکروب شناسی

پاپ اسمیر

 • بررسی ناباروری و نازایی در زنان و مردان:

علل ناباروری ممکن است متوجه یکی از زوجین باشد، بنابراین در صورت نازایی باید تشخیص ناباروری در مردان و زنان و تست ها و آزمایشات لازم برای هر دوی آن ها، در دقیق ترین آزمایشگاه ژنتیک و یا طبی انجام گیرد.

 • بیماری های متابولیک :

اختلال متابولیک : این اختلال ژنتیکی است و زمانی که نقص آنزیمی به دنبال یک ژن معیب و یک واکنش شیمیایی غیر طبیعی دربدن رخ دهد و سیستم متابولیک بدن را به هم بریزد.

بیماری های متابلویک بر توانایی سلول برای انجام واکنش های شیمیایی بیولوژیکی که شامل پردازش یا حمل پروتین هایی مانند : اسید آمینه ها، کربوهیدرات :مانند قند و نشاسته، لیپیدها مانند: اسید های چرب، را تحت تاثیر قرار می هد.

هموگلوبینوپاتی ها نتیجه جهش هایی است که بر ژن های گلوبین اثر می گذارند.از مشهورترین انواع هموگلوبینوپاتی، کم خونی داسی و انواع تالاسمی می باشد. بیماری های بتاتالاسمی و سلول های داسی شکل ، به دلیل نقایص ژنتیکی ایجاد می شود. که بر تولید هموگلوبین موثر بوده است.

 • بیماری های پوستی و چشمی:

برخی از بیماری های پوستی و چشمی می تواند منجربه نابینایی، قطع عضو و مرگ شود که می توان یا یک پیشگیری ساده و درمان از این موارد جلوگیری کرد. انجام آزمایشات و غربالگری به موقع و در بهترین آزمایشگاه می تواند بسیار موثر باشد.

 • بیماری های میتوکندریابی:

بیماری میتوکندریابی یکی از اختلالات متابولیک است.این نوع بیماری ها مزمن بوده و دوره طولانی نیزدارد و در اکثر مواقع بیماری های میتوکندریابی ژنتیکی و ارثی هستند.

 • بیماری های عصبی و عضلانی:

گروه بیماری های عصبی و عضلانی به علت مشکلات عصبی و عضلات بدن ایجاد می شوند. از شایع ترین علائم این گروه بیماری، ضعف عضلانی است.

این بیماری از نوع بیماری های ژنتیکی بوده و ضعف و انقباض عضلات را به دنبال دارد.

 • تعیین هویت (Paternity test):

تست paternity کاربردهای مختلفی دارد مخصوصا در مواقعی که فرد قابل شناسایی نیست برای مثال : در زلزه و یا آتش سوزی، بسیار کاربرد دارد.

 •  NGS:
با استفاده از این روش اگر تغییر ژنتیکی تشخیص داده شود، با تست دیگری مانند توالی یابی باید مقایسه شود.

موارد کاربرد تست NGS :

 • تشخیص دقیق علت ژنتیکی یک بیماری
 • برسی احتمال بروز یک بیماری در فرزندان
 • بیماری های ژنتیکی که فاقد تست ژنتیکی هستند.
 • تشخیص بیماری که علائم آن نشان دهنده، نوع مشخص بیماری نیست.
 • بررسی همزمان چندین ژن برای یک بیمار
 • ناشنوایی

طبق آنچه گفته شده، مشخص می شود، بخش مولکولی از بخش های پراهمیت در آزمایشگاه است که باید آزمایشات را بسیار دقیق انجام دهد زیرا نتایج آن در روند زندگی یک فرد بسیار موثر خواهد بود.

” نسلي سالم، آينده اي بهتر ”

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب می توانید به آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، ابتدا پارک ساعی پلاک ۲۱۷۱ ، طبقه فوقانی شهرکتاب ، مراجعه کنید.

اینستاگرام آزمایشگاه تهران لب

شماره های تماس:

۸۸۷۰۹۹۷۰ (۰۲۱)
۸۸۷۰۹۹۷۱ (۰۲۱)

بخش سیتوژنیک آزمایشگاه تهران لب

در بخش سیتوژنیک آزمایشگاه چه آزمایشاتی انجام خواهد شد؟

در این بخش:  کاریوتایپ ( آزمایش کایوتایپ روی نمونه های خون، بافت و..توسط افراد آموزش دیده انجام می شود.)، FISH ، ARRY-GGH نیز انجام می شود.

در نتیجه :

زمانی که  طبق توصیه پزشک و یا به هرعلت دیگری به بهترین آزمایشگاه تهران مراجعه کنید، با افراد مجرب و آموزش دیده برخورد خواهید کرد و آزمایشات مختلف در مکانی ایزوله و بدون هیچگونه آلودگی با بالاترین کیفیت،دقت و بدون اتلاف وقت انجام خواهد شد و با اطمینان می توان به نتایج آن اتکا کرد.

One thought on “بهترین آزمایشگاه ژنتیک در ولیعصر

پاسخ